Świat wody dla dzieci jest ich naturalnym środowiskiem, szczególnie dla tych najmłodszych.
Naukę pływania, a raczej zabawy z dzieckiem w wodzie, można zacząć bardzo wcześnie, nawet gdy nasze dziecko ma 2 lub 3 miesiące. Przygoda z wodą jest doskonałym doświadczeniem dla niemowląt, twoje dziecko uczy się świadomości swojego ciała, kszatłtuje w maluchu poczucie równowagi i rozwija pozostałe zmysły. Dziecko staje się sprawniejsze , zwinniejsze, lepiej się rozwija. Wyprawa na basen z maluchem to niesamowite przeżycie dla całej rodziny.
Moje dziecko zaczęło swoją przygodę z pływaniem w wieku siedmiu miesięcy, w grupie bylo jednak sporo młodszych dzieci i doskonale sobie radziły. Gorąco polecam.
Jak przygotować się do nauki pływania dla niemowląt?
Od czego zacząć zanim zabierzemy dziecko na pływalnię?
- Wizyta u pediatry jest koniecznością. Nie wszystkie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach pływania dla niemowląt. Przeciwskazaniem mogą być refluks żołądkowy, choroby skórne, choroby dróg oddechowych.
- Wybierzmy starannie pływalnię. Ważna jest temperatura wody, powinna wynosić powyżej 30st , optymalnie będzie > 33st. Wiele pływalni posiada takie specjalne płytkie baseny dla dzieci, przystosowane do pływania niemowląt. Pływalnia powina być wyposażona w taki sposób, że wszystkie czynności związane z dzieckiem będzie można swobodnie wykonać i jednocześnie samemu przygotować się do pływania. Dbajmy o komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka.
- Na początku przygody z pływaniem warto wybrać profesjonalną szkołę pływania, gdzie odpowiednio wykwalifikowani instruktorzy pokażą nam jak zapewnić bezpieczeństwo i asekurować dziecko w wodzie, jak ćwiczyć z maluchem, szkoła pływania dostarczy również dużo różnorodnych zabawek, których najczęściej sami, wybierając się na basen, nie zabieramy.
Zasady zabawy w wodzie z maluchami
- Owińmy malucha w ręcznik, wchodząc do wody, jeśli gwałtownie reaguje na zmianę temperatury.
- To my musimy czuć się w wodzie pewnie, żeby nasze dziecko także poczuło się bezpiecznie.
- Pozostawiajmy dziecku swobodę ruchów, jednocześnie asekurując brodę kciukiem (dłon pod pachami i bródką dziecka)
- Druga pozycja to położenie dziecka na własnym ciele z główką na własnym barku.
- Zapewnijmy dziecku rozrywkę w postaci kolorowych zabawek, za którymi na przykład można podążąć i próbować uchwycić. Konewki są także rewelacyjną zabawką.
- Dla starszych maluchów możemy zastosować motylki i pozwolić im na odrobinę samodzielności w wodzie (oczywiście asekurując malucha).
Nurkowanie:
Malutkie dzieci posiadają zadziwiającą umiejętność szybkiego przystosowania się do nurkowania. Jest to związane z odruchami dziecka jeszcze z okresu płodowego, gdy przebywało w środowisku wodnym. Im młodsze dziecko, tym łatwiej mu nurkować. Nie wymuszajmy jednak tego na dziecku, w szkołach pływania często nauka odbywa się na zasadzie polewania wodą główki dziecka i zanurzenia. Dodatkowo dobre są przypadkowe , naturalne zanurzenia. Nie zmuszajmy jednak dziecka, jeśli nurkowanie mu nie odpowiada.